Sprawdzajmy konkurencję

by MK

Prowadząc firmę niejednokrotnie skupiamy się na bieżących sprawach i na tym, co dotyczy konkretnie nas. To oznacza, że pilnujemy różnego rodzaju opłat i dokumentów, które należy dostarczyć w ściśle określonym czasie, dokładamy starań, aby nasze produkty były jak najlepsze, a dodatkowo jeszcze koncentrujemy się na tym, w jaki sposób możemy przyciągnąć do siebie nowych klientów i jednocześnie co zrobić, aby utrzymać starych. To wszystko jest niezwykle ważne i faktycznie nie możemy tego ignorować. Jednak nie zapominajmy o tym, że na rynku nie jesteśmy sami. Nie tylko musimy więc zwracać uwagę na różne zobowiązania i poziom tego, co oferujemy klientom, ale również powinniśmy sprawdzać, jak wypadamy w porównaniu z konkurencją. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, co jeszcze powinniśmy zmienić, aby móc zwiększyć naszą ofertę i zainteresować nią kolejne osoby.

Warto trzymać rękę na pulsie

Skoro oferujemy określone usługi i wiemy, że nie wchodzimy w niszę, którą trzeba wypełnić, ale wręcz przeciwnie, mamy dla naszych klientów propozycję, która oferowana jest również przez inne firmy, to powinniśmy zapoznać się z ich ofertą. Zobaczyć jakiej jakości produkty oferują, co u nich działa lepiej, co u nas jest sprawniej zorganizowane. Warto także zobaczyć jakie konkretnie produkty i w jakiej cenie konkurencja oferuje klientom, tak abyśmy mogli przeanalizować, na jakie rozwiązania powinniśmy się zdecydować, aby zwiększyć swoją szansę na to, że ludzie jednak odejdą od konkurencji i przejdą do nas. Albo przynajmniej zdecydują się na sprawdzenie naszej oferty. Wówczas, jeśli tylko będziemy oferować produkty wysokiej jakości, może się okazać, że zostaną z nami już na zawsze. Jednak, żeby zostali, najpierw musimy im zaproponować coś więcej niż oferują nasi konkurenci, tak aby nasza propozycja wydała się im ciekawsza, a przynajmniej warta sprawdzenia. Możemy także sprawdzić, w jaki sposób reklamują się inne firmy, bo wówczas łatwiej będzie nam znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli nam się wyróżnić i zainteresować potencjalnych klientów.

Należy to robić co jakiś czas

Oczywiście niezwykle ważne jest to, abyśmy sprawdzili potencjalną konkurencję jeszcze zanim uruchomimy własną firmę. Wówczas będziemy wiedzieli, z jakimi produktami i usługami będziemy musieli rywalizować, ale jednocześnie też dowiemy się, czego nie oferują nasi konkurenci, a co może zainteresować ludzi na tyle, żeby chcieli skorzystać z naszej oferty. Jednak co ważne, nie wystarczy że raz zapoznamy się z taką ofertą. Powinniśmy ją sprawdzać przynajmniej kilka razy do roku, tak aby nie przeoczyć momentu, gdy konkurencja wprowadzi coś nowego, co może sprawić, że nawet klienci, których już udało nam się pozyskać, będą od nas odchodzili. Jedno jest pewne, im lepiej będziemy znali naszą konkurencję, tym łatwiej będzie nam dostosować naszą ofertę tak, aby była ona atrakcyjniejsza dla klientów.

Z pewnością warto zobaczyć co oferują nasi konkurenci, a czego nie mają w swojej propozycji. Wówczas nie tylko będziemy wiedzieli na czym koncentrować się w naszej ofercie, ale również co nowego możemy zaproponować, czego nie ma nikt inny.

You may also like

Leave a Comment