Co wpływa na atmosferę w firmie?

by MK

Niejednokrotnie jest tak, że wystarczy wejść do jakiejś firmy i od razu można powiedzieć, jaka atmosfera panuje pomiędzy jej pracownikami. Czy jest to koleżeńskie podejście, gdzie pracownicy dobrze czują się w swoim towarzystwie, czy może jest to rywalizacja, która sprawia, że pojawiają się różnego rodzaju napięcia, które nie tylko negatywnie wpływają na funkcjonowanie całej firmy, ale również odbijają się na klientach, jeśli zmuszeni są oni w tym wszystkim uczestniczyć. Dlatego też warto dopilnować, aby atmosfera między naszymi pracownikami była jak najlepsza, bo wówczas będzie się to w pozytywny sposób przekładało na funkcjonowanie całej firmy. Co jednak zrobić, aby odnieść w tym zakresie sukces i móc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że dobrze wywiązaliśmy się z tego zadania?

Równe traktowanie

Przede wszystkim powinniśmy dokładać starań, aby pracownicy czuli, że traktujemy ich równo. To oznacza, że każdy z nich powinien mieć możliwość przyjścia do nas zarówno z jakimś pomysłem na poprawę funkcjonowania firmy, jak i z problemem, który utrudnia mu pracę. Każdego powinniśmy jednakowo wysłuchać i w miarę możliwości mu pomóc. Dodatkowo jeszcze warto zadbać o to, aby wszelkie konflikty między współpracownikami były jak najszybciej rozwiązywane. Warto wówczas wystąpić w roli mediatora, wysłuchać obydwóch stron i pomoc im w poszukaniu skutecznego rozwiązania. Jeśli będziemy ignorować wiadomość, że taki konflikt powstał, jeśli nadal będziemy uważali, że nic się nie dzieje i pozwolimy, żeby on narastał, to możemy być pewni, że będzie tylko gorzej, a ostatecznie będzie się to odbijało również na działaniu naszej firmy. Tak samo powinniśmy dopilnować, aby pracownicy mieli możliwość poznać się trochę bliżej poza pracą. Im więcej będą o sobie wiedzieli, tym większa szansa, że powstaną między nimi zażyłe więzi, a to będzie oznaczało, że będą się nawzajem wspierać podczas pracy, na czym firma będzie mogła tylko zyskać.

Nie upominajmy przy innych

Jeśli widzimy, że jakiś pracownik popełnił błąd, to powinniśmy unikać sytuacji, w której będziemy go krytykować w obecności innych pracowników. Powinniśmy go wówczas wziąć na bok, aby spokojnie omówić z nim całą sytuację, wyjaśnić wszelkie niejasności. Jeśli będziemy go krytykować przy innych pracownikach, to może się on poczuć upokorzony, a to również będzie wprowadzało nieprzyjemną atmosferę w firmie. W miarę możliwości powinniśmy starać się traktować pracowników równo. Oczywiście muszą być wynagradzani odpowiednio do swojej wiedzy i stażu pracy, ale jednocześnie jeśli decydujemy się na jakieś dodatki socjalne, to powinniśmy dopilnować, aby otrzymywali je wszyscy pracownicy. Warto również zadbać o przestrzeń wspólną, gdzie pracownicy będą mogli spędzać przerwy i porozmawiać, bo w takich miejscach również będą się tworzyły pierwsze nici porozumienia, co będzie się przekładało na bardziej koleżeńskie stosunki.

Warto zobaczyć w jaki sposób możemy wpływać na atmosferę w firmie. Im będzie ona lepsza, tym większe sukcesy będzie odnosiła firma.

You may also like

Leave a Comment