Ważne jest pilnowanie finansów firmy

by Marta

Z jednej strony do naszej firmy spływają faktury, które zostały wystawione przez firmy, z usług których korzystamy. Mogą to być opłaty za media, za wynajmowaną powierzchnię, ale również za materiały i usługi, które są niezbędne, abyśmy my mogli prawidłowo wykonywać swoją pracę. Z drugiej strony mamy też faktury, które wystawiamy naszym klientom, a które oni są zobligowani opłacić w określonym terminie.

To wszystko, w połączeniu z innymi obowiązkami, jakie będziemy mieć odnośnie prowadzenia własnego biznesu, może sprawiać, że momentami trudno będzie nam zapanować nad własną firmą. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy w miarę możliwości korzystali z pomocy doświadczonych osób, które przejmą na siebie część naszych obowiązków, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że uda nam się wszystko kontrolować i reagować, jeśli coś będzie działo się nie tak jak powinno.

Na to zwracajmy uwagę

Warto mieć świadomość, że zarówno faktury, które my musimy opłacić, jak i te, które muszą być opłacone na naszą rzecz, muszą posiadać odpowiednie informacje. To też oznacza, że koniecznie powinniśmy sprawdzić, jakie dane należy podać na fakturach, aby mieć pewność, że będą one miały moc prawną i na ich podstawie będziemy mogli domagać się zapłaty, za wykonaną usługę. Jeśli będziemy mieli w naszej firmie dział księgowości, to będziemy wiedzieli, że tym zagadnieniem zajmują się specjaliści, którzy wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Dodatkowo jeszcze warto pomyśleć nad zainwestowaniem w specjalne programy komputerowe, które pozwolą wystawiać faktury i je rejestrować, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że ani pracownikom z działu księgowego, ani nam samym nie umknie żadna faktura do opłacenia czy ta, która powinna być opłacona. Taki program może posiadać wiele różnych modułów, a to oznacza, że będziemy mogli go wykupić jedynie w takim zakresie, z jakiego faktycznie będziemy korzystali.

Można popaść w poważne kłopoty

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne jest to, abyśmy pilnowali terminów zapłaty, jakie będą znajdowały się na fakturach. Jeśli przeoczymy któryś z nich, to może się okazać, że otrzymamy wezwanie do zapłaty.  Jeżeli wówczas uregulujemy zaległość, to może się okazać, że problem rozejdzie się po kościach. Gorzej jeśli zignorujemy takie wezwanie, bo wówczas mogą przychodzić kolejne, aż w końcu sprawa trafi do firmy windykacyjnej i do sądu. Wtedy może się okazać, że popadniemy w długi, z których trudno będzie nam wyciągnąć naszą firmę. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy pilnowali terminów zapłaty, które będą nas obowiązywały, abyśmy nie stali się dłużnikami. Ale musimy pilnować również tych wpłat, które powinny spłynąć do nas, bo jeśli ich nie będziemy otrzymywali, to sami nie będziemy mieli z czego zapłacić naszym usługodawcom.

Wbrew pozorom, nawet w niewielkiej firmie wiele się dzieje jeśli chodzi o kwestie finansowe. Dlatego powinniśmy dopilnować, aby tymi sprawami faktycznie zajmowały się osoby, które będą się na tym znały i dadzą radę wszystkiego dopilnować.

You may also like

1 comment

Nicole 29 kwietnia 2021 - 14:26

Trafne uwagi! Zgadzam się z autorem

Reply

Leave a Comment