Kiedy nie trzeba zakładać firmy?

by Marta

Z jednej strony jeśli chcemy zarabiać na własnym biznesie, to powinniśmy działać legalnie, a dla wielu osób wiąże się to z koniecznością założenia własnej firmy i jej prawidłowym zarejestrowaniem. Nie mniej warto wiedzieć, że można także zarabiać, ale jednocześnie nie trzeba zakładać własnej działalności gospodarczej.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają taką działalność, ich zarobki nie są jeszcze zbyt wysokie, a jednocześnie obawiają się rejestrować firmę, bo nie mają pewności, czy uda im się utrzymać taki biznes. To oznacza, że naprawdę warto sprawdzić, kiedy możemy zarabiać bez konieczności rejestrowania firmy i kogo to pozwolenie dotyczy.

Próg finansowy

Jeśli chcemy zarabiać, ale jednocześnie nie chcemy otwierać własnej działalności gospodarczej, to warto się dowiedzieć jak może wyglądać takie prowadzenie biznesu, bez konieczności rejestrowania. Najważniejszym kryterium będzie tutaj kwota, jaką będziemy zarabiali. To oznacza, że jeśli przy tego typu działalności nasze zarobki nie będą przekraczały połowy wartości netto wynagrodzenia minimalnego jakie obowiązuje w obecnym roku, to spokojnie możemy w ten sposób zarabiać i nigdzie nie musimy tego zgłaszać. Warto pamiętać jednak, że wysokość tego minimalnego wynagrodzenia zmienia się z każdym rokiem, a to oznacza, że powinniśmy być na bieżąco z tą kwotą, bo tylko wówczas będziemy mogli określić, czy faktycznie nie przekraczamy tych 50%. Na obecny, 2021 rok wynagrodzenie minimalne netto wynosi 2061 złotych, a to oznacza, że możemy bez rejestrowania firmy zarobić netto 1030 złotych. Jednak jeśli przekroczymy tą kwotę, to mamy 7 dni na zarejestrowanie biznesu. Wówczas będziemy musieli złożyć odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego i do ZUS. Jeśli tego nie zrobimy możemy popaść w poważne problemy.

O tym także musimy wiedzieć

Warto mieć świadomość, że z takiego rozwiązania, prowadzenia biznesu bez konieczności rejestrowania firmy, nie będziemy mogli skorzystać, jeśli będziemy prowadzić działalność rolną, tak samo jak nie będziemy mogli przy takim rozwiązaniu sprzedawać alkoholu. Warto nie mniej to sprawdzić, bo może się okazać, że jednak mieścimy się w tych wytycznych, a co się z tym wiąże, przynajmniej przez jakiś czas będziemy mogli w ten sposób zarabiać. To rozwiązanie jest dobre, jeśli chcemy zacząć własny biznes, ale jednocześnie nie mamy pewności czy uda nam się go na tyle rozwinąć, abyśmy faktycznie byli w stanie się z niego utrzymać. Wówczas takie prowadzenie firmy bez rejestracji da nam czas na zdobycie klientów, na początkowy zarobek, a dopiero gdy uda się rozwinąć firmę, zdobyć więcej zleceń i przekroczymy daną kwotę, to będziemy musieli się zająć jej rejestracją, tak abyśmy mogli działać w pełni legalnie.

Jeśli dopiero zaczynamy prowadzić własną działalność gospodarczą i nasza kwota netto, którą uzyskujemy, nie przekracza połowy wynagrodzenia minimalnego też podawanego w netto, to możemy działać bez konieczności rejestrowania firmy. Jednak jeśli nasze zarobki przekroczą tą dozwoloną kwotę, to jak najszybciej, nie przekraczając 7 dni, będziemy musieli firmę zarejestrować.

You may also like

1 comment

TheMagic 29 kwietnia 2021 - 14:28

Szacunek za pomocny i dobrze zaplanowany wpis!

Reply

Leave a Comment