W dzisiejszych czasach tatuaże stają się bardzo modne i wiele osób się na nie decyduje. Jednak wielu posiadaczy tatuaży nie wie, że może on kolidować z wykonaniem zabiegu epilacji laserowej w obszarze depilowanym, na którym tatuaż się znajduje. A mianowicie, chodzi o barwnik, który jest zawarty w tatuażu. Dlatego też, czy zabieg epilacji laserowej jest bezpieczny? Czy można wykonywać zabieg w miejscu występowania tatuażu? Czy niesie to ze sobą niepożądane konsekwencje? Aby odpowiedź na te pytania, najpierw należy skupić się na działaniu wiązki światła laserowego oraz co wspólnego ma włos z tatuażem.
Wiązka światła laserowego – działanie
Jak działa depilacja laserowa we Wrocławiu – energia świetlna, która jest emitowana przez laser jest absorbowana przez barwnik zawarty we mieszku włosowym – melaninę. Największa ilość tego barwnika zawarta jest w cebulce włosa, dlatego też, podczas zabiegu trwałej redukcji owłosienia, wiązka światła laserowego ma na celu uszkodzić właśnie tą część włosa, aby skutecznie się go pozbyć. Energia świetlna absorbując melaninę zawartą w mieszku włosowym przekształca się w energię termiczną, wytwarzając ciepło i podgrzewa komórki odpowiedzialne za wzrost włosa do około 70 stopni.
Zatem, co wspólnego ma tatuaż z epilacją laserową?
Znając już działanie wiązki laserowej jej zdolność absorbowania ciemnego barwnika, możemy zauważyć pewną zależność – skoncentrowany barwnik, który również występuje w tatuażu. Proces tatuowania polega na wprowadzeniu w głąb skóry właściwej niewielkiej ilości pigmentu za pomocą igły. Tatuaż oraz makijaż permanentny są to trwałe formy barwienia skóry, a pigmenty wprowadzane pod skórę są praktycznie nieusuwalne przez ciało. Zatem, skoro wiemy, że wiązka światła laserowego absorbuje barwnik, oznacza to, że barwnik zawarty w tatuażu pochłonie energię emitowaną przez laser, tym samym ulegnie uszkodzeniu poprzez nagły wzrost temperatury. Wówczas tatuaż w wyniku uszkodzenia, może ulec odbarwieniu. W taki sam sposób, za pomocą odpowiedniego urządzenia laserowego usuwa się niechciany tatuaż, rozbijając pigment na mikroskopijne elementy, które następnie są pochłaniane przez komórki organizmu zwane makrofagami. Ale niestety, odbarwienia to nie jedyny negatywny skutek. W wyniku kontaktu tatuażu ze światłem laserowym, mogą powstać rozlane plamy, może dojść do poparzenia i powstania słupków, tym samym mogą powstać blizny.
Czy to oznacza, że tatuaż jest przeciwwskazaniem bezwzględnym do zabiegu?
Oczywiście, że nie. Przed przystąpieniem do zabiegu, specjaliści ds. Laseroterpii przeprowadzają wnikliwie wywiad z klientem. Jeśli tatuaż, występuje w miejscu wykonywanego zabiegu, ale nie na całym obszarze, wówczas jest on odpowiednio zabezpieczony poprzez zamalowanie białą kredką oraz zaklejeniem odpowiednim białym plastrem. Osoba wykonująca zabieg z całą starannością, omija obszar tatuażu, zachowując szczególną ostrożność. Tym samym, należy liczyć się, z tym ze laser nie usunie włosków, na tatuażu oraz w jego obrębie.