Kto ma przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną

by MK

Niezwykle ważne jest to, aby w firmie pracowały kompetentne osoby, a to oznacza, że już na etapie ich wybierania powinniśmy zwracać jak najwięcej uwagi nie tylko na to, co potencjalni pracownicy napisali w swoich kwestionariuszach, ale również na to, w jaki sposób nam się z nimi rozmawia, jakie wrażenie na nas robią. Od odpowiedniego dopasowania pracowników, zarówno do obowiązków, które chcemy im powierzyć, jak i do atmosfery jaka panuje w firmie, będzie zależało to, czy taka nowa osoba odnajdzie się u nas, ale co jeszcze ważniejsze, czy będzie cennym wkładem w działalność naszej firmy. Dlatego warto się zastanowić, kto powinien przeprowadzać taką rozmowę kwalifikacyjną, abyśmy mieli pewność, że będziemy zadowoleni z jej końcowego rezultatu i nasza firma na tym zyska.

Wiele zależy od wielkości firmy

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że rozmowa kwalifikacyjna może się różnić w zależności od wielkości firmy, do jakiej ma być zatrudniona nowa osoba. Jeśli jest to mała firma, w której pracuje tylko kilka osób, to może się okazać, że rozmowę kwalifikacyjną będzie przeprowadzał szef i to on będzie zajmował się przeglądaniem złożonych dokumentów. Warto więc pamiętać, żeby zwracać uwagę na osiągnięcia i w miarę możliwości weryfikować je podczas późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej. Czasami też lepiej zrezygnować z osoby, która ukończyła wiele różnych szkół, ale ma niewielkie doświadczenie w pracy, na rzecz takiej osoby, która tych szkół skończyła mniej, zdobyła mniej dyplomów i certyfikatów, ale za to ma większe doświadczenie zawodowe. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy się wystrzegać pytań, które mogłyby być uznane za niewłaściwe, jak i dyskryminujące, ale jak najbardziej należy zadawać takie, które pozwolą na zweryfikowanie informacji, które znajdowały się w dokumentach. Jednak jeśli firma jest duża, zatrudnia kilkudziesięciu, a nawet kilkuset pracowników, to może się okazać, że niezbędne będzie utworzenie osobnego działu, który będzie się zajmował wyłącznie zatrudnianiem nowych pracowników.

Oni będą mieli doświadczenie

Jeśli właśnie w naszej firmie mamy dział, który zajmuje się przyjmowaniem nowych osób, to powinniśmy mieć pewność, że pracują w nim prawdziwy specjaliści. Tacy, którzy nie tylko będą potrafili odpowiednio czytać dostarczone dokumenty, ale również w taki sposób przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną, żeby z jednej strony odbywała się ona w przyjaznej atmosferze, a z drugiej, żeby udało się uzyskać wszystkie najważniejsze informacje. Czasami podczas takiej rozmowy przeprowadzane są różne testy i zadania do wykonania, które pokazują konkretne cechy kandydatów, a to z kolei pozwala wytypować tych najlepszych, którzy będą mieli największą szansę na to, aby dobrze wtopić się w firmę, wiele jej z siebie dać i jednocześnie też samemu sporo zyskać.

Warto zobaczyć jak powinna wyglądać taka rozmowa kwalifikacyjna i zastanowić się, czy sami chcemy ją przeprowadzić, czy wolimy, do tego zatrudnić kogoś, kto został w tym kierunku przeszkolony.

You may also like

Leave a Comment