Dlaczego leasing pracowniczy jest taki popularny?

by Marta

Przedsiębiorcy decydują się na wynajmowanie zatrudnionych pracowników odmiennym podmiotom w ramach tzw. leasingu pracowniczego. Korzystanie z firm wypożyczenia pracowników może powodować pewne kłopoty, pomiędzy innymi z tego względu, że pośrednictwo pracy stanowi działalność zarządzaną, zastrzeżoną dla agencji pracy tymczasowej.

Jak funkcjonuje leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy wykonywany jest na bazie profesjonalnej umowy, jaka musi być zatwierdzona poprzez obie strony — zarówno poprzez pracodawcę, jak również ewentualnego pracownika. Zarazem leasing nie dotyczy danego pracownika, natomiast realizowanej poprzez niego pracy na określonym miejscu. W umowie leasingowej zawsze prezentowane są usługi, do jakich oferowania zobowiązuje się pracowników. Pracodawca nie winien zatem zlecać pracownikowi czynności, jakie przedtem nie zostały zawarte w kontrakcie. Jest to ważne też ze względu na legalność zatrudnienia pracownika wypożyczanego. Dzięki leasingowi zatrudnienie znajdują na przykład pracownicy z Białorusi.

Leasing pracowników z pozostałych krajów

Dobrze wiemy, iż w ubiegłych czasach migracja na świecie przyjmuje dużych rozmiarów. Ludzie poszukują lepszej pracy czy w ogóle oraz niestety nie zawsze znajdują takową we własnym kraju. Momentami zarobki za granicą są dla nich ratunkiem. Przy czym zagraniczny pracodawca również zdobywa, ponieważ niespodziewanie zatrudnia osoby, niezwykle zmotywowane oraz rzeczywiście zdolne do pracy. Co prawda, formalne zatrudnienie obcokrajowca jest jeszcze bardziej skomplikowane, aniżeli w wypadku z rodakiem. Należy zwrócić uwagę, iż leasingowi nie podlega zatrudniony, natomiast praca poprzez niego wykonywana. Pracodawca użytkownik jest obciążany poprzez agencję za naprawdę zrobioną pracę. Za czas przerwy, w wypadku przeprowadzenia pracy poprzez pracownika tymczasowego do czasu rozpoczęcia pracy poprzez nową osobę, pracodawca użytkownik nie jest obciążany. 

Dla kogo jest leasing pracowniczy?

Leasing personalny można zastosować w jakiejkolwiek spółce – od niewielkiego własnego biznesu, przez średnie oraz wielkie przedsiębiorstwa, aż po korporacje. Takie wyjście jest dobre m.in. dla inwestorów planujących realizację wstępnych projektów potrzebujących wielkiego wkładu pracy. Usługa owa odpowiednio sprawdza się m.in. w wypadku pracy dorywczej czy konieczności chwilowego zastępowania pracowników np. w czasie urlopów czy korzystania ze zwolnień lekarskich. Dzięki tejże postaci, zatrudnieni przez różne firmy mogą zostać pracownicy z Ukrainy.

You may also like

Leave a Comment