Warto znać kodeks pracy

by Marta

Dopóki pracujemy i wszystko odbywa się tak jak powinno, nie ma żadnych problemów w pracy, możemy nawet nie zastanawiać się nad tym, jakie mamy tutaj prawa i obowiązki. Sprawa zaczyna się jednak komplikować, jeśli dojdzie do jakiegoś zatargu z pracodawcą, bo wówczas może pojawić się wiele nieprzyjemnych kwestii, a to będzie oznaczało, że powinniśmy wiedzieć, na co możemy liczyć, co będzie przemawiało na naszą korzyść, a co na niekorzyść.

Dlatego też warto pamiętać, że istnieje takie coś jak kodeks pracy, a co więcej powinniśmy go jak najlepiej znać, tak aby w miarę możliwości móc z niego skorzystać. Tym bardziej, że reguluje on wiele różnych zagadnień związanych z pracą, więc nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy faktycznie może nam się przydać.

Czego się z niego dowiemy?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czego dowiemy się z takiego kodeksu pracy, to warto wiedzieć, że uregulowanych jest tam wiele różnych kwestii związanych z pracą. Będziemy tam mogli wyczytać od jakiego wieku można podejmować pierwsze zatrudnienie, w jakim podstawowym wymiarze godzin możemy pracować, jak również ile nadgodzin miesięcznie możemy przepracować. Dodatkowo w takim kodeksie pracy ujęte są również zagadnienia związane z ochroną kobiet w ciąży, jak i z ich przywilejami, które im się należą po tym, gdy wrócą już do pracy, ale cały czas będą karmiły dziecko piersią. Jest tam wiele cennych informacji, z których będziemy mogli korzystać, aby mieć pewność, że w pacy będziemy traktowani w odpowiedni sposób. Ale co ważne, w takim kodeksie pracy zawarte są nie tylko nasze przywileje, ale również nasze obowiązki względem pracodawcy.

Od tego będzie zależała dobra współpraca

Zarówno pracownik, jak i pracodawca, mają swoje prawa, ale i obowiązki. To oznacza, że jedna i druga strona jest chroniona przez kodeks pracy, a jeśli tylko pojawiają się obawy, że nie jest on przestrzegany tak jak powinien, to zawsze można próbować rozwiązać sprawę w sądzie. Jednak nie od dzisiaj wiadomo, że jeśli każda ze stron będzie trzymała się wytycznych zawartych w kodeksie pracy, będzie dokładała starań, aby jak najlepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków i jednocześnie będzie dbała o dobrą atmosferę w pracy, to będzie istniała spora szansa, że spotkanie w sądzie nie będzie konieczne. Warto także powiedzieć, że ustalenia zawarte w kodeksie pracy, raz na jakiś czas podlegają niewielkim zmianom, a to oznacza, że powinniśmy być z nimi na bieżąco, tak aby później nic nas nie zaskoczyło.

Warto wiedzieć jakie informacje zawiera kodeks pracy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego możemy się spodziewać po pracodawcy, czego może od nas oczekiwać, ale też w jakich sytuacjach możemy odmówić wykonania służbowego polecenia. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieli, im dokładniej będzie przestrzegany kodeks pracy przez obydwie strony, tym przyjemniej będzie nam się pracowało i tym większe sukcesy będzie uzyskiwała firma. Zadowolenie pracowników z pewnością przełoży się na kontakty z klientami i ogólne wyniki jakie będzie osiągała firma, a to przecież powinno być najważniejsze.

You may also like

1 comment

olooj 29 kwietnia 2021 - 14:31

Świetny wpis – zmotywował mnie do tego, by przyjrzeć się bliżej kodeksowi…

Reply

Leave a Comment