Pierwsza praca jest bardzo ważna

by Marta

Wielu ludzi podchodzi do pierwszej pracy trochę z obojętnością, trochę z lekceważeniem. Oczywiście starają się oni wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej, jeśli zachodzi taka potrzeba to zdobywają nowe umiejętności, aby móc pracować w rzetelny sposób, jednak prawda jest taka, że często ludzie wychodzą z założenia, że to tylko na chwilę.

W wielu przypadkach rzeczywiście tak jest, pierwsza praca pozwala na zarobienie potrzebnych pieniędzy, aby mieć pieniądze na swoje wydatki, ale jednocześnie też jest takim tymczasowym przystankiem, zanim podejmie się pracę w wyuczonym zawodzie, już po zakończeniu studiów. Prawda jednak jest taka, że pierwsza praca może nam dać naprawdę wiele, a to oznacza, że bardzo ważne jest to, gdzie będziemy ją wykonywać.

Zdobywamy doświadczenie

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że to właśnie w pierwszej pracy zdobywamy doświadczenie. Oczywiście później też to ma miejsce, jednak to w tym pierwszym miejscu jesteśmy pracownikami z czystą kartą, których najłatwiej jest ukształtować i nauczyć dobrych, jak i niestety złych nawyków. To oznacza, że warto dopilnować, aby pierwsza praca nie tylko pozwalała nam na wykonywanie obowiązków, które będą sprawiały nam przyjemność, ale również żeby dawała nam możliwość jak największej nauki. Jeśli w pierwszej pracy będzie się od nas wymagało systematyczności, punktualności i poważnego podchodzenia do wykonywanych zadań, to z pewnością zaprocentuje to również w kolejnych miejscach, gdzie będziemy pracować. Poza tym jeśli w pierwszej pracy były utrzymywane dobre stosunki między pracownikami, jak i z pracodawcą, to istnieje spora szansa na to, że nabędziemy odpowiednią kulturę pracy, a więc łatwiej będzie nam się odnaleźć w kolejnej firmie i na kolejnym stanowisku. Im więcej pozytywnych zachowań wyniesiemy z pierwszej pracy, tym większa będzie szansa, że w kolejnych będziemy stawali się jeszcze lepszym pracownikiem.

Uczy odpowiedzialności

Zazwyczaj jest tak, że dopóki otrzymujemy pieniądze od rodziców, to traktujemy je bez większego szacunku, a to też oznacza, że niejednokrotnie są one wydawane lekkomyślnie. Podejście do pieniądza zaczyna się zmieniać, kiedy idzie się do pierwszej pracy i otrzymuje po raz pierwszy wypłatę. Wówczas zaczynamy zauważać jak wiele czasu trzeba poświęcić na zapracowanie na odpowiednie wynagrodzenie, a to oznacza, że wówczas mamy większy szacunek do nich, a więc też z większą roztropnością je wydajemy. Warto tutaj powiedzieć, że pierwsza praca uczy odpowiedzialności, bo odpowiadamy za to, co w niej robimy, jak wykonujemy nasze obowiązki. Ale jednocześnie też sprawia, że człowiek zupełnie inaczej zaczyna patrzeć na pieniądze, zwłaszcza kiedy ma zacząć je wydawać.

Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości i co może nam dać pierwsza praca. Wbrew pozorom może ona wnieść do naszego życia znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli tylko będziemy do niej podchodzili z otwartym umysłem, to możemy być pewni, że wyniesiemy z niej bardzo wiele.

You may also like

1 comment

Kazimierz J. 29 kwietnia 2021 - 14:33

Doskonały wpis – prześlę go wnuczkowi, który właśnie szuka pierwszej pracy!

Reply

Leave a Comment