Planujesz założyć firmę przez internet? Sprawdź, jak to zrobić!

by Marta

Chcesz uruchomić własny biznes? Znasz już potrzeby rynku? Wiesz, gdzie szukać klientów i masz pewność, że działalność gospodarcza jest najlepszą opcją? Czas zatem zarejestrować firmę i rozpocząć pracę na własny rachunek. To prostsze niż się zdaje, bo obecnie wszystkich formalności możesz dopełnić drogą online. Uzyskaj wpis do CEIDG bez konieczności odwiedzania urzędu. W tym krótkim opracowaniu podpowiadamy, jak to zrobić! Zapraszamy do lektury!

Bankowość dla firm – pomocne narzędzie dla nowych przedsiębiorców?

Banki mają w swoich ofertach sporo usług stworzonych specjalnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Pomocnym narzędziem będzie choćby elektroniczna bankowość dla firm, która doskonale sprawdza się zarówno u początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych przedsiębiorców. Z jej pomocą możesz stworzyć Profil zaufany i zarejestrować działalność gospodarczą.

Utrzymasz też stałą kontrolę firmowych finansów przez internet – w dowolnym miejscu i o każdej porze. Chcesz wykonywać przelewy w wolnych chwilach? Nic prostszego! Co więcej, do swojego rachunku możesz nadać dostęp także innym osobom – np. księgowej, która odpowiada za wypłaty dla pracowników i regulowanie faktur od kontrahentów. Wszystkie dane są odpowiednio zabezpieczone i to Ty decydujesz, kto i jakie uprawnienia zyska względem firmowego konta.

Rejestracja działalności a wymogi formalne

Interesuje Cię szybka rejestracja firmy drogą online? Aby założyć przedsiębiorstwo przez internet, musisz spełnić wymogi formalne.

Możliwe jest to gdy:

  • posiadasz rachunek indywidualny z dostępem do bankowości elektronicznej,
  • masz założony Profil zaufany,
  • masz obywatelstwo polskie i mieszkasz w Polsce,
  • posiadasz pełne prawo do czynności prawnych,
  • sąd nie zakazał Ci prowadzenia działalności gospodarczej,
  • dysponujesz ważnym dowodem osobistym,
  • nie masz jeszcze zarejestrowanej działalności w CEIDG.

Przed wypełnieniem wniosku, przygotuj wszystkie potrzebne dane. Wymyśl nazwę firmy (całą – ze swoim imieniem i nazwiskiem – oraz skróconą) i sprawdź dokumenty potwierdzające prawo do nieruchomości, w których przedsiębiorstwo ma działać. Jeśli będziesz prowadził działalność w domu zastanów się czy faktycznie chcesz używać prywatnego adresu – możesz skorzystać z wirtualnego biura, ochronić prywatność i zyskać kilka innych korzyści. Będziesz musiał podać adres korespondencyjny oraz miejsce faktycznego wykonywania działalności, e-mail i nr telefonu.

Dobierz kody PKD dopasowane do charakteru działalności. Możesz od razu wskazać więcej kodów, które często stają się potrzebne, gdy przedsiębiorstwo zaczyna się rozwijać – rozszerza swoją ofertę albo planuje zmienić profil. To pozwoli Ci uniknąć późniejszej konieczności dokonywania korekt w CEIDG.

W formularzu CEIDG-1 musisz wpisać także:

  • faktyczną datę rozpoczęcia działalności – pamiętaj, że od tego momentu będziesz musiał zacząć opłacać obowiązujące składki ubezpieczeniowe do ZUS,
  • sposób opodatkowania – możesz zdecydować się na zasady ogólne, podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • formę wpłaty zaliczek podatkowych – co miesiąc lub kwartał,
  • podmiot prowadzący księgowość – samodzielnie, zatrudniony specjalista, biuro rachunkowe,
  • miejsce przechowywania dokumentacji księgowej,
  • prawo do ubezpieczenia na terenie Polski (w ZUS lub KRUS).

Zakładanie firmy drogą online – tłumaczymy od A do Z

Sama rejestracja działalności jest bardzo prosta. Jak założyć firmę przez internet? Gdy posiadasz rachunek osobisty, możesz skorzystać z bankowości elektronicznej.

Wystarczy, że:

  • zalogujesz się do swojego konta (użyj standardowego loginu i hasła),
  • poszukasz zakładki przypisanej dla działalności gospodarczej,
  • wybierzesz opcję rejestracji firmy,
  • dokładnie wypełnisz formularz CEIDG-1,
  • podpiszesz wniosek Profilem zaufanym (gdy go jeszcze nie posiadasz, bez problemu możesz założyć go za pośrednictwem banku),
  • wyślesz podpisany wniosek.

Przesłany formularz trafi do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Po jego akceptacji, Twoja firma zyska wpis w CEIDG, a Ty otrzymasz stosowane potwierdzenie – wiadomość SMS, e-mail. Dane zostaną także przesłane do urzędu skarbowego (w celu nadania numeru NIP), Głównego Urzędu Statystycznego nadającego REGON oraz ZUS lub KRUS.

Firmowe konto bankowe – nieodłączna część nowoczesnego biznesu!

Bezpieczna i sprawna realizacja transakcji bezgotówkowych ma dla przedsiębiorców ogromne znaczenie. Konto bankowe firmowe to cenne narzędzie przy zakładaniu i późniejszym rozwijaniu działalności. Pozwoli Ci zyskać stałą kontrolę nad finansami, szybko opłacać rachunki i faktury, wykonywać pilne przelewy, czy wpłacać utargi w formie gotówki. Wybierz rachunek firmowy dopasowany do swoich aktualnych potrzeb. Korzystaj z niego przez długie lata, bez ponoszenia wysokich opłat miesięcznych.

Więcej jak sprawdzić wiarygodność firmy dowiesz się https://cabb.pl/baza-wiedzy/jak-sprawdzic-wiarygodnosc-firmy

You may also like

Leave a Comment