Sztuczna trawa – dobry kompromis.

by Marta

Sztuczna trawa dawno przestała być użytkowana wyłącznie na boiskach piłkarskich. Taka była jej początkowa rola, ale postęp technologiczny sprawił, że powstał produkt o wysokich walorach użytkowych i estetycznych. Syntetyczna murawa zdobi obecnie prywatne posesje, rewelacyjnie nadaje się do ogrodu, na taras i balkon. Można spotkać ją w wielu miejscach. Użycie wysokiej jakości materiałów sprawiło, że sztuczny trawnik może z łatwością przetrwać zimę, wiosnę, lato i jesień. Każdego dnia trawnik wygląda idealnie, bez chwastów, prześwitów, śladów kretowin.

Czym jest sztuczna trawa ogrodowa? Co warto o niej wiedzieć?

Sztuczna trawa do ogrodu początkowo miała inne przeznaczenie. Została ona stworzona w celu zastąpienia naturalnego trawnika na boiskach piłkarskich. Niestety pomimo starań syntetyczna murawa pierwszej generacji nie spotkała się ze zbyt dobrymi opiniami. Nie wyglądała atrakcyjnie, nie spełniała również należycie swojego zadania. Bieganie po niej sprawiało dyskomfort. Wynikało to głównie z tego, że kładziono ją bezpośrednio na beton. Twarde podłoże sprzyja kontuzjom, problemom ze stawami. Pod koniec XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój technologii, wprowadzono liczne poprawki. Od tej pory do produkcji syntetycznej murawy sięgano po materiały odznaczające się niezwykłą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Do dzisiaj sięga się etylen, polipropylen i nylon, do zabezpieczenia włókien stosuje się lateks.

Sztuczna trawa jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie ulega zniszczeniu nawet przy intensywnym użytkowaniu. Wyróżnia się trawę boiskowe, czyli stosowana głównie w obiektach sportowych oraz trawy krajobrazowe o wysokich walorach estetycznych. W sprzedaży znajduje się wiele wariantów syntetycznej murawy do wyboru. Warto zapoznać się z asortymentem dostępnym na stronie https://trawa-krajobrazowa.pl/. Poszczególne produkty różnią się wyglądem, wysokością runa.


Sztuczna murawa może być stosowana zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Elektryczne podłoże zapewnia komfort użytkowania, bezproblemowe dopasowanie do każdej nawierzchni. Jako że w sztucznej trawie znajdują się specjalne otwory, to nie ma problemu z odprowadzeniem nadmiaru wody opadowej i użytej podczas mycia. Łatwa pielęgnacja to duża zaleta syntetycznej murawy, podobnie jak niskie koszty jej użytkowania. Sztuczny trawnik jest miękki, przyjemnie się po nim chodzi. W dotyku i z wyglądu do złudzenia przypomina naturalną trawę.

W jaki sposób można zastosować syntetyczną murawę?

Sztuczna trawa idealnie nadaje się do ogrodu i innych terenów, które otaczają prywatną posesję. Można po niej skakać, biegać. Świetnie sprawdza się na tarasie i balkonie, zastępuje płytki i gumolit. Syntetyczna murawa będzie rewelacyjnym rozwiązaniem w miejscach zacienionych lub intensywnie nasłonecznionych. Nie trzeba przejmować się jakością gleby. Sztuczny trawnik może zostać założony na skarpie i zboczu. Wspaniale sprawdza się także na placach zabaw dla dzieci, amortyzuje upadki, jest przyjemnie miękki. Jeśli ktoś ma domek letniskowy, to również może skorzystać z wygodnego rozwiązania w postaci syntetycznej murawy. Idealnie nadaje się do każdego miejsca relaksacyjno-wypoczynkowego. Spotyka się ją także na polach namiotowych i campingach.

You may also like

Leave a Comment