Finanse zostawmy księgowości

by Marta

Prowadząc własną działalność gospodarczą musimy się nastawić na to, że będziemy musieli zajmować się wieloma różnymi kwestiami. Niezwykle ważne będzie tutaj to, abyśmy cały czas trzymali rękę na pulsie, sprawdzali wszystkie sprawy związane z firmą, bo tylko tak będziemy w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Jednak z drugiej strony nie ma możliwości, abyśmy w każdy z tematów mogli się maksymalnie zagłębić, bo po prostu zabraknie nam na to czasu. Nie mówiąc już o tym, że nie na wszystkim musimy znać się na tyle dobrze, abyśmy mogli samodzielnie zajmować się daną kwestią, bez obaw, że popadniemy w jakieś problemy z prawem. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie powinniśmy zostawić finansów księgowości, tak abyśmy sami mogli się skupić na tym, na czym najlepiej się znamy.

W jakiej formie ma się to odbywać?

Jeśli chcemy, żeby finansami w naszej firmie zajmowali się specjaliści, to powinniśmy pomyśleć o tym, aby zatrudnić księgowych. Warto jednak przemyśleć, w jakiej formie ma się to odbywać, tak aby było jak najbardziej korzystne dla naszej firmy. Z jednej strony możemy tutaj zdecydować się na zatrudnienie tylko jednego księgowego, który będzie zajmował się całą księgowością, łącznie z płacami dla pracowników, a możemy zatrudnić dwie osoby, gdzie jedna będzie zajmowała się kwestiami faktur i kontaktów z urzędem skarbowym, a druga będzie zajmowała się sprawami kadrowo-płacowymi. Wówczas my będziemy zajmować się tylko najważniejszymi kwestiami, będziemy kontrolować przelewy, jak i podpisywać faktury w celu zatwierdzenia, ale jednocześnie kontrolę nad terminami pozostawimy ekspertom. Ale warto się także zastanowić czy w naszym biznesie mamy na tyle zadań dla księgowości, aby opłacało się w naszej firmie wydzielić oddzielny dział, który będzie się zajmował tym zagadnieniem. Zawsze w końcu możemy tutaj skorzystać z innego rozwiązania.

Co jest proponowane?

Z jednej strony trudno jest nam samym zajmować się zagadnieniami wchodzącymi w zakres działu księgowości, a z drugiej strony mamy świadomość, że tych spraw jest za mało, aby opłacało się zatrudniać pracownika na etat? Warto się wówczas zastanowić czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie dla nas outsourcing księgowości. Wówczas wynajmujemy biuro rachunkowe, które zajmuje się naszą księgowością, wszystkimi fakturami i sprawami z urzędami, ale jednocześnie mają oni swoją siedzibę i zajmują się również innymi firmami. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy im płacić tylko za te godziny, które w miesiącu poświęcili faktycznie na sprawy z naszą firmą.

Warto zobaczyć jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Może się okazać, że wynajęcie takiej zewnętrznej księgowości pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy i miejsca, ale z drugiej strony może będziemy woleli mieć księgowego cały czas pod ręką? To są sprawy, które trzeba dokładnie przemyśleć, jeśli nasz biznes ma odnieść sukces. Zawsze na początku możemy skorzystać z outsourcingu, a z biegiem czasu, w razie potrzeby zatrudnić księgowego na etat.

You may also like

1 comment

Oliwia 29 kwietnia 2021 - 14:28

Ode mnie: pełna zgoda! Zanim powierzyłam finanse księgowej, ciągle zmagałam się z bałaganem w dokumentach.

Reply

Leave a Comment